Picture of Kevin Rudd
Choose another PM

OR

Key people

Albanese, Anthony Norman

Labor Party Member of the House of Representatives 1996– (Grayndler). Minister for Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Andren, Peter James

Independent Member of the House of Representatives 1996–07 (Calare).

Arbib, Mark Victor

Labor Party Senator for New South Wales 2007– . Parliamentary Secretary for Government Service Delivery (25 February 2009 – 9 June 2009), Minister for Employment Participation and Minister Assisting the Prime Minister on Government Service Delivery (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Bjelke-Petersen, Johannes (Joh)

National/Country Party Queensland parliamentarian 1947–87, Premier of Queensland 1968–87.

Bowen, Christopher (Chris) Eyles

Labor Party Member of the House of Representatives 2004– (Prospect). Assistant Treasurer and Minister for Competition Policy and Consumer Affairs (3 December 2007 – 9 June 2009), Minister for Human Services and Minister for Financial Services, Superannuation and Corporate Law (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Brown, Gordon

Labour Member of the House of Commons from 1983 and Chancellor of the Exchequer under Prime Minister Tony Blair from 1997 to 2007, when he became Britain's Prime Minister.

Bryce, Quentin

Governor-General 2008– . Federal Sex Discrimination Commissioner (1988–93) during the Hawke government and Governor of Queensland 2003–08, Quentin Bryce is Australia's first female Governor-General.

Burke, Anthony (Tony) Stephen

Labor Party Member of the House of Representatives 2004– (Watson). Minister for Agriculture, Fisheries and Forestry (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Butler, Mark Christopher

Labor Party Member of the House of Representatives 2007– (Port Adelaide). Parliamentary Secretary for Health (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Byrne, Anthony Michael

Labor Party Member of the House of Representatives 1999– (Holt). Parliamentary Secretary to Prime Minister Kevin Rudd (3 December 2007 – ).

Carr, Kim John

Labor Party Senator for Victoria 1993– . Minister for Innovation, Industry, Science and Research (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 673.

Clare, Jason Dean

Labor Party Member of the House of Representatives 2007– (Blaxland). Parliamentary Secretary for Employment (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Combet, Gregory (Greg) Ivan

Secretary, Australian Council of Trade Unions 1999–2007. Labor Party Member of the House of Representatives 2007– (Charlton). Parliamentary Secretary for Defence Procurement (3 December 2007 – 25 February 2009), Parliamentary Secretary for Climate Change (25 February 2009 – 9 June 2009), Minister for Defence Personnel, Materiel and Science and Minister Assisting the Minister for Climate Change (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Conroy, Stephen Michael

Labor Party Senator for Victoria 1999– . Minister for Broadband, Communications and the Digital Economy (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Crean, Simon Findlay

Labor Party Member of the House of Representatives 1990– (Hotham) and Leader of the Opposition (2001–03). Minister Assisting the Prime Minister on Science (4 April 1990 – 4 June 1991), Minister Assisting the Treasurer (4 April 1990 – 4 June 1991), Minister for Science and Technology (4 April 1990 – 4 June 1991) in the Hawke government, Minister for Primary Industries and Energy (4 June 1991 – 23 December 1993) in the Hawke and Keating governments, Minister for Employment, Education and Training (23 December 1993 – 11 March 1996) in the Keating government and Minister for Trade (3 December 2007 – ) in the Rudd government. The son of Frank Crean.

Debus, Robert (Bob) John

Labor Party Member of the House of Representatives 2007– (Macquarie). Minister for Home Affairs (3 December 2007 – 9 June 2009) in the Rudd government.

Elliott, Maria (Justine) Justine

Labor Party Member of the House of Representatives 2004– (Richmond). Minister for Ageing (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Ellis, Katherine (Kate) Margaret

Labor Party Member of the House of Representatives 2004– (Adelaide). Minister for Youth (3 December 2007 – 9 June 2009), Minister for Sport (3 December 2007 – ) and Minister for Early Childhood Education, Childcare and Youth (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Emerson, Craig Anthony

Labor Party Member for the House of Representatives 1998– (Rankin). Minister for Small Business, Independent Contractors and the Service Economy and Minister Assisting the Finance Minister on Deregulation (3 December 2007 – ) and Minister for Competition Policy and Consumer Affairs (9 June 2009 – ) in the Rudd government. Formerly Assistant Secretary, Department of the Prime Minister and Cabinet 1986 and Economic and Environmental Adviser to Prime Minister Bob Hawke (1986–90).

Evans, Christopher (Chris) Vaughan

Labor Party Senator for Western Australia 1993– . Minister for Immigration and Citizenship (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Faulkner, John Philip

Labor Party Senator for New South Wales 1989– . Minister for Veterans’ Affairs (24 March 1993 – 25 March 1994), Minister for Defence Science and Personnel (24 March 1993 – 25 March 1994), Minister for Sport and Territories (1 March 1994 – 25 March 1994), Minister for the Environment, Sport and Territories (25 March 1994 – 11 March 1996) in the Keating government, Special Minister of State and Cabinet Secretary (3 December 2007 – 9 June 2009), Vice-President of the Executive Council (3 December 2007 – ) and Minister for Defence (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 661.

Ferguson, Laurie Donald Thomas

Labor Party Member of the House of Representatives 1990– (Reid). Parliamentary Secretary for Multicultural Affairs and Settlement Services (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Ferguson, Martin John

Labor Party Member of the House of Representatives 1996– (Batman) and Minister for Resources and Energy and Minister for Tourism (3 December 2007 – ) in the Rudd government. Previously General Secretary of the Miscellaneous Workers' Union 1984–90 and President of the Australian Council of Trade Unions 1990–96.

Fitzgibbon, Joel Andrew

Labor Party Member of the House of Representatives 1996– (Hunter). Minister for Defence (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Fraser, John Malcolm

Liberal Party Member of the House of Representatives 1955–83 (Wannon) and Prime Minister 1975–83. Minister for the Army (26 January 1966 – 28 February 1968) in the Holt, McEwen and Gorton governments, Minister for Education and Science (28 February 1968 – 12 November 1969), Minister for Defence (12 November 1969 – 8 March 1971) in the Gorton government, Minister for Education and Science (20 August 1971 – 5 December 1972) in the McMahon government.

Read more about Malcolm Fraser.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 51.

Garnaut, Ross

Chair of Australia’s Climate Change Review 2008 and Professor of Economics at the Australian National University. Garnaut also served the government of Prime Minister Malcolm Fraser as a trade negotiator and in 1980 was Deputy Chair of the first Pacific Economic Conference (now the Asia-Pacific Economic Conference). From 1983 he was an influential economic adviser to Prime Minister Bob Hawke and was Australia’s Ambassador to China 1985–88.

Garrett, Peter Robert

Labor Party Member of the House of Representatives 2004– (Kingsford Smith). Minister for the Environment, Heritage and the Arts (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Gillard, Julia Eileen

Labor Party Member of the House of Representatives 1998– (Lalor). Deputy Prime Minister, Minister for Education, Minister for Employment and Workplace Relations and Minister for Social Inclusion (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Gray, Gary

Labor Party Member of the House of Representatives 2007– (Brand). Parliamentary Secretary for Regional Development and Northern Australia (3 December 2007 – 9 June 2009), Parliamentary Secretary for Western and Northern Australia (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Griffin, Alan Peter

Labor Party Member of the House of Representatives 1993–96 (Corinella) and 1996– (Bruce). Minister for Veterans’ Affairs (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Hawke, Robert (Bob) James Lee

Labor Party Member of the House of Representatives 1980–92 (Wills) and Prime Minister 1983–91.

Read more about Bob Hawke.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 390.

Horta, José Ramos

President of East Timor 2007– .

House, Matilda

Ngambri-Ngunnawal elder. In 2008 the first Indigenous person to provide a welcome to country at the opening of an Australian parliament.

Hu, Jintao

President of the People’s Republic of China 2003– .

Keating, Paul John

Labor Party Member of the House of Representatives 1969–96 (Blaxland) and Prime Minister (20 December 1991 – 11 March 1996). Minister for Northern Australia (21 October 1975 – 11 November 1975) in the Whitlam government, Treasurer (11 March 1983 – 3 June 1991), Minister Assisting the Prime Minister for Commonwealth–State Relations (4 April 1990 – 3 June 1991), Deputy Prime Minister (4 April 1990 – 3 June 1991) in the Hawke government.

Read more about Paul Keating.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 665.

Kelly, Michael (Mike) Joseph

Labor Member of the House of Representatives 2007– (Eden–Monaro). Parliamentary Secretary for Defence Support (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Kerr, Duncan James Colquhoun

Labor Party Member of the House of Representatives 1987– (Denison). Attorney-General (1 April 1993 – 27 April 1993), Minister for Justice (24 March 1993 – 11 March 1996) in the Keating government, Parliamentary Secretary for Pacific Island Affairs (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 478.

Ludwig, Joseph (Joe) William

Labor Senator for Queensland 1999– . Minister for Human Services (3 December 2007 – 9 June 2009), Special Minister of State and Cabinet Secretary (9 June 2009 – ) in the Rudd government. Formerly Industrial Advocate, Australian Workers' Union (Qld) 1988–99.

Macklin, Jennifer (Jenny) Louise

Labor Party Member of the House of Representatives 1996– (Jagajaga). Minister for Families, Housing, Community Services and Indigenous Affairs (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Marles, Richard Donald

Labor Party Member of the House of Representatives 2007– (Corio). Parliamentary Secretary for Innovation and Industry (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

McClelland, Robert Bruce

Labor Party Member of the House of Representatives 1996– (Barton). Attorney-General (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

McDougall, Graeme Robert

Liberal Party Member of the House of Representatives 1996–98 (Griffith).

McKew, Maxine Margaret

Labour Party Member of the House of Representatives 2007– (Bennelong). Parliamentary Secretary for Early Childhood Education and Child Care (3 December 2007 – 9 June 2009), Parliamentary Secretary for Infrastructure, Transport, Regional Development and Local Government (9 June 2009 – ) in the Rudd government. Formerly an ABC television current affairs journalist and presenter 1975–2006.

McLucas, Jan Elizabeth

Labor Party Senator for Queensland 1999– . Parliamentary Secretary to the Minister for Health and Ageing (3 December 2007 – 9 June 2009) in the Rudd government.

McMullan, Robert (Bob) Francis

Labor Party Senator for the ACT 1988–96, Labor Party Member of the House of Representatives 1996–97 (Canberra) and 1997– (Fraser). Parliamentary Secretary to the Treasurer (4 April 1990 – 24 March 1993) in the Hawke and Keating governments, Minister for Trade (30 January 1994 – 11 March 1996), Minister for the Arts and Administrative Services (24 March 1993 – 30 January 1994), Minister for Administrative Services (30 January 1994 – 25 March 1994) in the Keating government, Parliamentary Secretary for International Development Assistance (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 614.

Miliband, David

Labour Member of the House of Commons from 2001 and Britain’s Foreign Secretary 2007– .

Murphy, John Paul

Labor Party Member of the House of Representatives 1998– (Lowe). Parliamentary Secretary to the Minister for Trade (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

O’Connor, Brendan Patrick

Labor Party Member of the House of Representatives 2001–04 (Burke) and 2004– (Gorton). Minister for Employment Participation (3 December 2007 – 9 June 2009), Minister for Home Affairs (9 June 2009 – ) in the Rudd government. Formerly a Union official 1986–2001.

Obama, Barack Hussein

Democratic Party President of the United States of America 2009– .

Plibersek, Tanya Joan

Labor Party Member of the House of Representatives 1998– (Sydney). Minister for Housing and Minister for the Status of Women (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Rein, Thérèse

Prime ministerial wife from 3 December 2007, when her husband Kevin Rudd became Prime Minister.

Roxon, Nicola Louise

Labor Party Member of the House of Representatives 1998– (Gellibrand). Minister for Health and Ageing (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Sherry, Nicholas (Nick) John

Labor Party Senator for Tasmania 1990– . Parliamentary Secretary to the Minister for Primary Industries and Energy (24 March 1993 – 11 March 1996) in the Keating government, Minister for Superannuation and Corporate Law (3 December 2007 – 9 June 2009), Assistant Treasurer (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

Shorten, William (Bill) Richard

Labor Party Member of the House of Representatives 2007– (Maribyrnong) and Parliamentary Secretary for Disabilities and Children’s Services (3 December 2007 – ) in the Rudd government. Shorten was previously National Secretary of the Australian Workers' Union 2001–07.

Smith, Stephen Francis

Adviser to Prime Minister Keating 1991–92. Labor Party Member of the House of Representatives 1993– (Perth). Minister for Foreign Affairs (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Snowdon, Warren Edward

Labor Party Member of the House of Representatives 1987–96, 1998–2001 (Northern Territory) and 2001– (Lingiari). Parliamentary Secretary to the Minister for Transport and Communications (4 April 1990 – 27 May 1992) in the Hawke and Keating governments, Parliamentary Secretary to the Minister for Employment, Education and Training (27 May 1992 – 11 March 1996), Parliamentary Secretary to the Minister for Environment, Sport and Territories (14 April 1993 – 23 December 1993 and 25 March 1994 – 11 March 1996), Parliamentary Secretary (Territories) (23 December 1993 – 25 March 1994) in the Keating government, Minister for Defence Science and Personnel (3 December 2007 – 9 June 2009), Minister for Indigenous Health, Rural and Regional Health and Regional Services Delivery (9 June 2009 – ) in the Rudd government.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 641.

Stephens, Ursula Mary

Labor Party Senator for New South Wales 2002– . Parliamentary Secretary for Social Inclusion and the Voluntary Sector and Parliamentary Secretary Assisting the Prime Minister for Social Inclusion (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Swan, Wayne Maxwell

Labor Party Member of the House of Representatives 1993–96 and 1998– (Lilley). Treasurer (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

National Archives of Australia Commonwealth Person CP 703.

Tanner, Lindsay James

Labor Party Member of the House of Representatives 1993– (Melbourne) and Minister for Finance and Deregulation (3 December 2007 – ) in the Rudd government. Previously State Secretary of the Federated Clerks' Union (Vic) 1988–93.

Turnbull, Malcolm Bligh

Liberal Party Member of the House of Representatives 2004– (Wentworth), Parliamentary Secretary to the Prime Minister (27 January 2006 – 30 January 2007), Minister for the Environment and Water Resources (30 January 2007 – 3 December 2007) in the Howard government, and Leader of the Opposition (15 September 2008 – ).

Wen, Jiabao

Premier of the State Council of the People’s Republic of China 2003– .

Wong, Penelope (Penny) Yin Yeng

Labor Party Senator for South Australia 2002– . Minister for Climate Change and Water (3 December 2007 – ) in the Rudd government.

Woolcott, Richard

Australia’s Commissioner in Singapore, High Commissioner in Ghana, Ambassador to the Philippines, Ambassador to Indonesia, Deputy to the High Commissioner in Malaysia, Ambassador and Permanent Representative to the United Nations 1982–88 and Head of Department of Foreign Affairs and Trade 1988–92.

Yudhoyono, Susilo Bambang

President of Indonesia 2004– .

Plus
Find records

The researcher's portal to records on Australia's prime ministers

Find records

Search for institutions with records on Kevin Rudd