Picture of Scott Morrison
Choose another PM

OR

Fast facts: Scott Morrison

Personal profile

Scott John MORRISON

Born:

13 May 1968, Waverley, Sydney, New South Wales

Education:

Sydney Boys High School; University of New South Wales

Employment:

Property Council of Australia (1989–95) Australian Tourism Task Force (1995–96), Tourism Council (1996–98), NZ Office of Tourism and Sport 1998–2000, Liberal Party (NSW) 2000–04, Tourism Australia (2004–06), MSAS Pty Ltd (2006–07).

Memberships:

Pentecostal Church

Marriage:

Jenny Morrison (nee Warren), 14 January 1990

Children:

Abigail (2007) and Lily (2009)

Jenny Morrison (nee Warren)

Jenny Morrison (nee Warren)

Born:

8 January 1968, Sydney, New South Wales

Memberships:

Pentecostal Church

Political profile

Party:

Liberal Party

Terms as PM:

24 August 2018

Terms as MP:

House of Representatives: (24 November 2007– ) (Cook); Leader of the Liberal Party (24 August 2018–)

Portfolios:

Treasurer (21 September 2015 – 24 August 2018); Social Services (23 December 2014 – 21 September 2015); Immigration and Border Protection (18 September 2013 – 23 December 2014)

Political memberships:

Liberal Party of Australia

Quiz facts

  • Australia's 30th Prime Minister
  • Australia's first Pentecostal Prime Minister
  • Morrison's period in office marks the first time for over 40 years that both the Prime Minister and the Deputy Prime Minister have been parents of young children

Plus

Read more about: