Picture of William Morris Hughes
Choose another PM

OR

Fast facts: William Morris Hughes

Personal profile

William Morris HUGHES

Born:

25 September 1862, Pimlico, London

Education:

Llandudno (Wales) primary school c.1869–74, part-time law studies (1903)

Employment:

teacher 1874–84, rouseabout, barrister

Memberships:

Balmain and Sydney Mechanics School of Arts debating societies (1892–), Waterside Workers Federation (1899–1916)

Marriage:

26 June 1911, Christ Church South Yarra, Melbourne

Children:

Ethel (1889), William (1891), Lily (1893), Dolly (1895), Ernest (1897), Charles (1899) with Elizabeth Cutts; Helen (1915) with Mary Hughes

Died:

28 October 1952, Lindfield, Sydney

Buried:

Northern Suburbs Cemetery, Sydney

Honours:

KC (1919); Privy Councillor (1916); Grand Officer of the Legion of Honour; Companion of Honour (1941)

Mary Ethel HUGHES (née CAMPBELL)

Born:

6 June 1874, Burrandong, New South Wales

Memberships:

Australian Red Cross Society

Died:

2 April 1958, Double Bay, Sydney

Honours:

GBE (1922)

Political profile

Terms as PM:

27 October 1915 – 9 February 1923

Terms as MP:

NSW Legislative Assembly: 1894 – March 1901(Lang)
House of Representatives: 9 May 1901 – May 1917 (West Sydney); May 1917 – December 1922 (Bendigo); December 1922 – December 1949 (North Sydney); December 1949 – October 1952 (Bradfield)

Political memberships:

Socialist League (1892–); Balmain Electoral League (c.1891); Australian Labor Party (1901–17); Nationalist Party (1917–29); United Australia Party (1931–45; leader October 1941–); Liberal Party (1945–52)

After:

Delegate to the League of Nations (1932)

Quiz facts

  • in 1915 founded Advisory Council for Science and Industry, later CSIRO
  • a member of the House of Representatives for 51 years – the longest serving Australian parliamentarian
  • helped found three political parties, and was expelled from them all: the Labor Party (in 1916), the Nationalist Party (in 1929), and the United Australia Party (in 1944)
  • had more than 100 prime ministerial secretaries
  • honoured with fifteen ‘Freedom of the City’ awards – more than any other Prime Minister
  • longest-serving Prime Minister until 1956 when Robert Menzies overtook his record 7 years 3 months and 14 days in 1957

Plus

Read more about: