Picture of Robert Hawke
Choose another PM

OR

Fast facts: Robert Hawke

Personal profile

Robert James Lee HAWKE

Born:

9 December 1929, Bordertown, South Australia

Education:

Perth Modern School; University of Western Australia (1947–53); Oxford University (1953–56)

Employment:

Research officer and advocate, Australian Council of Trade Unions (1958–80)

Memberships:

Congregational Youth Fellowship; Student Christian Movement; Australian Labor Party Club (University of Western Australia); Australian–Overseas Student Club; Australian National University Council; Reserve Bank Board, the Australian Population and Immigration Council; Monash University; Australian Council for Union Training; Australian Refugee Advisory Council; Governing Body, International Labour Organisation

Marriage:

Hazel Masterson, 3 March 1956, Trinity Church, Perth (divorced 1995); Blanche d’Alpuget, 1995

Children:

Susan (1957), Stephen (1959), Roslyn (1960), Robert (1963)

Honours:

Companion of the Order of Australia (1979)

Hazel MASTERSON

Born:

20 July 1929, Perth, Western Australia

Memberships:

Congregational Youth Fellowship; Australian Labor Party (1958–); New South Wales Heritage Council; Australian Children’s Television Foundation

Honours:

Order of Australia (2001)

Political profile

Terms as PM:

11 March 1983 – 20 December 1991

Terms as MP:

House of Representatives: 25 November 1980 – 20 February 1992 (Wills); Leader of the Opposition: 8 February – 11 March 1983

Portfolios:

none

Political memberships:

Australian Labor Party; Australian Council of Trade Unions; Australian Labor Party Federal Executive (1971–78) President (1973–78)

After:

no official posts

Quiz facts

  • became Prime Minister after only two years in parliament
  • Prime Minister but never a minister
  • Leader of the Opposition for only one month
  • election win in 1983 (75 seats of the 125 House of Representatives seats and 30 of the 60 Senate seats) greatest Labor electoral win since John Curtin led the Labor victory in 1943 (49 of 75 House of Representatives seats and 19 of 36 Senate seats)
  • longest serving Labor Prime Minister with four terms in office
  • like John Curtin, overcame an alcohol addiction and remained teetotal while in office as Prime Minister
  • the Bob Hawke Prime Ministerial Centre was established at the University of South Australia

Plus

Read more about: